Enjektör Nedir

Enjektör ya da halk arasında şırınga olarak bilinen bu ürün de aslında tıpçılar arasında sürekli kullanılan ve belki de olmazsa olmaz tıbbi bir alettir. Bir boşluğa veya insan vücudunda bir dokuya karşı genellikle silindir şeklinde olan bu enjektör kullanılmakta ve istenilen verim de sağlanabilmektedir. Gaz veya sıvıların doldurulup boşaltılmasında kullanılan ve insan tedavisinde pratik anlamda oldukça işe yaran bir tıbbi alet olan enjektörün uç kısımları da birbirinden değişiklik gösterebilmektedir.

  • Plastik

  • Çelik

  • Nikel

Olacak şekilde farklılık gösterebilmekte ve günümüzde tıbbi alanda bu alet oldukça fazla kullanılmaktadır. Herhangi bir sağlık merkezine gittiğiniz zaman, hastalığınıza bağlı olarak bu aletin kullanımı yapılabilmektedir. 

 

Enjektör Nasıl Kullanılır

Enjektör tarzı tıbbi aletlerin kullanımı aslında birçok kişi tarafından da merak edilebilmektedir. Tabii ki bu tarz enjektörlerin de nasıl kullanılacağı ya da kritik noktalarının var olup olmadığı da insanlar tarafından merak edilebilmektedir. Şırınga olarak bilinen fakat tıp teriminde enjektör olarak adlandırılan bu tarz aletlerin sterilize yani temiz tutulması oldukça önem taşımaktadır. Bunun haricinde bu tarz şırıngaların/enjektörlerin hiçbir tarafından hava almaması ve bunun yanı sıra da su geçirmemesi oldukça önem taşımaktadır. Hem şırınga içerisindeki maddenin bozulmaması hem de dokudan alınan sıvının direkt olarak silindir şeklinde olan bu aletin içerisinde iyi muhafaza edilmesi gerekmektedir. 

Enjektör Hakkında

Modern tıbbın gelişimiyle birlikte aslında bu tarz enjektörlerde de tahmin edileceği üzere değişikliklerin meydana geldiği söylenebilir. Çünkü sürekli temiz tutulması ya da sürekli temiz olup olmadığının kontrol edilmesi bazı durumlarda yavaşlık katması bakımından, yeni modern çağda tek kullanımlık enjektörlerin olmasını zaruri hale getirmiştir. Bu:

  • Sterilize ederken yaşanan vakit kaybının önlenmesi

  • Daha hızlı olunması

  • Daha sağlıklı 

Gibi durumları da direkt olarak ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden aslında enjektörler artık bir kez kullanılıp sonra atılan bir tıbbi alet olarak yerini almıştır. Farklı markaların farklı ürünler yaratması durumu enjektör konusunda da geçerlidir. Bunu insanların veya alacak olan kuruluşların iyi bir araştırma sonucunda alması daha sağlıklı sonuçları verecektir. 

 

Enjektör Fiyatları

Ejektör konusunda araştırma yapan insanlar veya kuruluşlar, bu tarz tıbbi malzeme alan yerler, direkt olarak fiyatlara da bakmayı ihmal etmemektedirler. Bunun haricinde bu tarz enjektörlerin uç kısımlarının uzunlukları ya da kısalıkları da aslında farklılık gösterebilmekte ve ona göre bir alıcı da bulabilmektedirler. Bu tarz enjektör üretimi yapan yerler ise bu uçların ayrımını daha iyi anlaşılır kılmak amacıyla renklendirme yoluna da başvurmaktadır. Böylelikle hem satışlarda bir farklılık sağlayabilmekte hem de kullanan tıp çalışanlarına bir kolaylık sağlanmaktadır. 

Bunların haricinde aslında enjektör / şırınga tarzı tıbbi aletlerin fiyatları yine alınan yerlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. 

Bu durumun farklılık göstermesindeki neden tamamen enjektörün uç kısmında bulunan yapıyla alakalıdır. Enjektör fiyatları, plastik kullanılan enjektör farklı bir fiyatta olurken, uç kısmı çelik olan enjektörün farklı bir fiyatta, uç kısmı nikel olan enjektör farklı bir fiyatta piyasaya sürülmüştür. 

Bunların haricinde günümüz modern tıbbında çok fazla kullanılan enjektör ucu ise aslında cam uçlu olan enjektörlerdir. Bu tarz enjektörler tüm hastanelerde, polikliniklerde, sağlık ocaklarında ve sağlık kuruluşlarında kullanılmaktadır. Tabii ki bu cam uçlu enjektör kullanmayan ve hala plastik ve yukarıda sayılmış olan maddeler kullanılabilmektedir. Fakat bu tarz yerler de yavaş yavaş cam tekniğine geçmektedir. Sizler de eğer bu tarz tıbbi aletler almayı düşünüyorsanız, araştırmalarınızı daha ayrıntılı bir şekilde yapabilirsiniz.

resim
Loading...
Loading...
Loading...